Familjesöndag 28 februari
MALMÖ

Fotograf: Åke Hedström
På söndag den 28 februari är det dags igen för Moderna Museet Malmös Familjesöndag. Med utgångspunkt i Martial Raysse’s verk France Verte gör vi glasögon och ansiktsmasker i Verkstan.
Familjesöndagarna är ett tillfälle för barn att tillsammans med sin förälder/föräldrar låta kreativiteten flöda kring de konstverk man har sett tillsammans, under ledning av en konstpedagog.
På söndag visas Martial Raysse’s verk France Verte, i utställningen SPEKTAKULÄRA TIDER, med sina spännande neonglasögon. Hur fungerar glasögon som identitet, utklädnad, prydnad och smycke? Vi pratar om masker, hur man kan göra sig fin eller kanske till en helt annan person.
Sedan jobbar vi i Verkstan med att göra glasögon och ansiktsmasker. I Verkstan finns många olika material att leka och arbeta med; tomma ansiktsmasker av papp, plast och skumgummi, papper i olika färger, plastblommor, flirtkulor och mycket mer.
Kl. 11.30, 12.30, 13.30 och 14.30 startar det nya grupper och max 10 barn och en medföljande vuxen kan vara med vid varje tillfälle. Barn i alla åldrar är välkomna. Familjesöndagarna är gratis men vuxna betalar inträde till museet. Biljetter hämtas i receptionen från och med kl. 11 den aktuella dagen. Biljetter till de olika grupperna släpps kontinuerligt under dagen och det går inte att förboka.