Premiär för Sture bröd & soppkafé på Moderna Museet Malmö!
MALMÖ

Foto: David Borland
Efter en kortare byggperiod återöppnar nu kaféet på Moderna Museet Malmö. I morgon lördag 19 mars är det premiär för Sture bröd & soppkafé, som kommer att drivas av prisbelönta krögaren Anders Vendel.
Ett besök på Moderna Museet Malmö avslutas - eller påbörjas - bäst i museets orangedoppade kafé. Från och med lördag kommer besökare till museet att kunna avnjuta soppbuffé, stenugnsbakat bröd, bakverk och gott kaffe i Sture bröd & soppkafé. Så här beskriver Anders Vendel grundtanken för kafét:
- Goda soppor och sallader på ekologiska och närproducerade råvaror av hög kvalité som avnjuts i en avslappnad atmosfär. Det känns helt rätt att driva kafé på Moderna Museet Malmö, det är en miljö som passar oss väl.
Anders Vendel driver sedan tidigare restaurang STURE och Vendel Organic Bakery i Malmö samt Vendel Ales Stenar. Han har under årens lopp fått flera utmärkelser, bl.a. guldmedaljen från Gastronomiska akademin.
Moderna Museet Malmös kafédel har lagom till premiären av Sture bröd & soppkafé anpassats för att kunna erbjuda bättre lunchmöjligheter. Detta är något som har efterfrågats från museets besökare menar museichef Magnus Jensner:
- Det är många som kommer till oss för att fika, men sedan invigningen för drygt ett år sedan har vi också märkt att folk vill kunna kombinera sitt besök med en lunch och det känns fantastiskt roligt att nu kunna erbjuda det. Särskilt roligt är det att kaféet kommer att drivas av Anders Vendel och den mattradition han representerar. Vi hoppas att detta kan komma att locka en ny publik.
Sture bröd & soppkafé kommer att hålla samma öppettider som Moderna Museet Malmö, och kommer även att erbjuda lunch för avhämtning och bröd till försäljning. När vädret tillåter öppnar uteserveringen och då kommer det även att finnas sallader till försäljning.