Åk 7-9 - gymnasiet
Låt dina elever upptäcka Moderna Museet i Malmö, använd museet som klassrum!
Upplev en inspirerande och dynamisk miljö, få nya perspektiv och andra infallsvinklar. I utställningarna kan ni arbeta enligt skolans läroplan och mål inom en rad olika ämnen.
Moderna Museet har en fantastisk samling och i Malmö visar vi kontinuerligt ett urval därifrån. I höst visas vår mest omfattande utställning någonsin - Scenbyte - där ett drygt hundratal verk av konstnärer som Pablo Picasso, Henri Matisse, Nils Dardel, Sigrid Hjertén, Siri Derkert och många fler visas.
Workshop
Fotografi och stereotyper
Utifrån utställningen Scenbytes 1800-talsfotografier av människor från olika platser väcks frågor om identitet och stereotyper. Vi går på en visning tillsammans under vilken vi tittar närmre på bilderna. Vi fortsätter sedan i Verkstan där vi undersöker hur man kan använda rekvisita, kläder och scenografi för att skapa en känsla av identitet och etnicitet . Med oss själva som skådespelare leker vi med fördomar och skapar olika identiteter och stereotyper som vi sedan fotograferar av och skriver ut.
Identitet nu och då
Spelar det någon roll på vilket sätt man avbildar människor? Hur skapas fördomar? Vad har omgivning, rekvisita, kläder och attribut för betydelse för hur vi uppfattar en person? I utställningen Scenbyte finns flera exempel på hur konstnärer och fotografer avbildat människor. Vi tittar på dessa under en visning och undersöker vi hur etnicitet, identitet och fördomar kommer till uttryck i nutida mediebilder. Vi gör egna analyserande collage som vi sedan diskuterar tillsammans.
Konst som rör sig
I vår nya samlingsutställning hänger något svart och stort från taket. Det ser lite ut som en växt med stora blad som ibland rör sig runt av draget i luften. Ett konstverk som det här kallas för en mobil, och just denna är gjord av Alexander Calder. Förutom mobilen tittar vi tillsammans på hela utställningen. Därefter gör vi egna snurriga och fantasifulla mobiler i Verkstan.
Kollage!
En visning där vi tillsammans tittar på konst från 1900-talets första del blir utgångspunkten för ett samtal kring vilka olika typer av material som konstnärerna har använt sig av. Metall, papper och färg. Vi tittar lite extra på Henri Matisses gigantiska kollage Apollon som är mer än fyra meter brett. Vad är ett kollage? Vi avslutar i Verkstan där vi testar att göra egna kollage av olika material.
Priser:
Boka en visning av utställningarna med en av våra kunniga konstpedagoger eller ta med din klass och kom på egen hand! Till visningarna erbjuder vi även workshops som utgår från teman som genus och identitet.
Visning med workshop 900:-
Visning 600:-
Fri entré till museet för alla under 18 år. Medföljande lärare och assistenter kommer in fritt.
Fri entré till museet för SFI-klasser.
Boka ditt besök:
Både när du kommer på egen hand med din klass och när du vill att en av museets konstpedagoger skall visa utställningarna måste du boka att du kommer via vår bokningsadress bokning.malmo@modernamuseet.se.
Om du vill hjälper vi dig gärna att skräddarsy en visning som utgår ifrån något speciellt tema eller ämne som ni arbetar med i skolan. För mer information kontakta Greta Burman Intendent förmedling g.burman@modernamuseet.se