|
Irving Penn, Frozen Foods with Sting Beans, New York, 1977
© Copyright by The Irving Penn Foundation
Christer Strömholm, Hiroshima, 1963/1981
© Christer Strömholm/Bildverksamheten Strömholm
|
Arbus, Penn & Strömholm i Se världen!
Moderna Museet skriver fotografins historia med årets radikala omhängning av samlingen. Den 16 april öppnar den andra delen av En annan historia. I Se världen! presenteras verk av storheter som bland andra Irving Penn, Diane Arbus och Christer Strömholm. Totalt visas nu 545 verk ur Moderna Museets samling av fotografi som är en av Europas absolut främsta.
Se världen! är den andra delen av En annan historia, Moderna Museets stora presentation av fotografi ur samlingen. I Se världen! visas dokumentärfotografi och bildjournalistik, surrealistiskt fotografi och förebilder som Diane Arbus, Irving Penn och Christer Strömholm. Perioden omfattar ett världskrig och många händelser som i grunden förändrade vårt sätt att se på tillvaron, såväl i
yttre som inre bemärkelse. Från 1920 till 1980, under sju decennier, skrivs historien om flera gånger då kameran är det främsta redskapet för att dokumentera och undersöka. I Se världen! får Moderna Museets besökare bland annat möta:
- Christer Strömholms och Diane Arbus verk presenteras i egna rum i utställningen. Christer Strömholms bilder och metod har inspirerat flera generationer av svenska fotografer. Diane Arbus stil blev förebilden för en hel generation fotografer och hon har blivit en av efterkrigstidens mest kända fotografer.
- Irving Penn, en av de ledande modefotograferna och en central aktör i uppbyggandet av modefotografins konventioner. Genom en unik personlig donation av Irving Penn själv innehar Moderna Museet 100 av Penns fotografiska verk. Donationen gjorde Irving Penn till minne av sin svenskfödda fru Lisa Fonssagrives Penn.
- Larry Clarks inträngande och kontroversiella fotografier av sina missbrukande vänner i hemstaden Tulsa och Nan Goldins nakna porträtt i färg.
- Reportagefotograferna Henri Cartier-Bresson, Julia Pirotte och Robert Capa som kom att prägla vår syn på historiska skeenden som spanska inbördeskriget och det andra världskriget.
- Surrealism genom Brassaï, Henri Cartier-Bresson, André Kertész och Man Ray som tidigt insåg fotografiets möjligheter att beskriva drömlika tillstånd och oväntade möten, styrda av slumpen och det undermedvetnas egna processer.
För pressbilder, se:
Moderna Museet Press
Vid frågor, kontakta:
Kristin Ek, pressekreterare
k.ek@modernamuseet.se
Telefon: 08-519 552 81
Moderna Museets samling av fotografi, från 1840 fram till idag, är en av Europas främsta. Många av de mest kända namnen i fotohistorien finns representerade och sammanlagt rör det sig om över hundratusen fotografier. Omhängningen av samlingspresentationen sker i tre steg. I februari öppnade den första delen En annan historia: I kamerans våld, som presenterar samtida fotobaserad konst. Den 16 april öppnar En annan
historia: Se världen! som presenterar perioden 1920 till 1980. I oktober söker vi oss slutligen tillbaka till fotografins barndom och tidiga år. En annan historia: Skrivet i ljus lyfter fram pionjärer från 1840 fram till 1900-talets första tre decennier. Hösten 2011 och året ut kommer hela samlingspresentationen att bestå av fotografi och fotobaserad konst. Under 2012 kommer många av våra klassiska målningar och
skulpturer tillbaka, då i en ny presentation av samlingen.
|
|