Henri Matisses målning Le jardin åter på Moderna Museet!
STOCKHOLM
Henri Matisse
Le jardin, ca 1920
© Succession H Matisse/BUS 2013
34x26 cm
22 JANUARI 2013
OBS! Le Jardin visas 26 januari-10 februari på Moderna Museet. Välkommen!
Le jardin av Henri Matisse är efter drygt 25 år äntligen tillbaka på Moderna Museet i Stockholm.
Nu har målningen Le jardin återvänt! Efter stölden i maj 1987 har Le jardin varit spårlöst försvunnen. Nu har målningen hämtats hem från London. Efter att ha synats av museets konservatorer kommer den att ta plats i museets salar. Svenska folket kommer då äntligen att kunna se målningen igen!
Daniel Birnbaum, överintendent
Nu kan äntligen Moderna Museets besökare se Le jardin igen. Det är ett kärt återseende. En lycklig dag för oss alla. Vi ser fram emot att åter hänga Le jardin i våra salar på museet i Stockholm och att alla besökare nu kan ta del av ett av Matisses verk. Det är en stor dag för alla konstälskare i Sverige.
Bakgrund:
Målningen Le jardin från 1920 av Henri Matisse, var en gåva från Fru Nora Lundgren, till Moderna Museet den 15 november 1977.
Den 11 maj 1987 stals målningen från Moderna Museet. Sedan dess har Le jardin varit försvunnen.
Le jardin synas i London av Lars Byström,
chefskonservator, Moderna Museet.
Precis innan jul 2012 blev överintendent Daniel Birnbaum kontaktad av Christopher A. Marinello vid Art Loss Register i London, som uppgav att de kommit i besittning av ett verk som motsvarade efterlysningen och därmed kunde vara Matisses verk.
I väntan på att Le jardin åter hänger i Moderna Museets salar kan du följa vad som händer på Moderna Museets Instagram