Redan under sent 1950-tal började Yoko Ono skapa poetiska verk där text, musik, performance och experimentellt måleri smälter samman. Utställningen tar sin utgångspunkt i boken Grapefruit som Yoko Ono (f. 1933) publicerade 1964. Boken innehåller idéer och skisser för måleri, händelser, film, dans, musik, måleri, objekt och arkitektur som betraktaren kan välja att utföra i verkligheten, eller bara i tanken om man så önskar.
Fullmånenatt på DjurgårdenNatten mellan 4 och 5 juni ägde Yoko Onos verk
Evening till Dawn (1964) och
Secret Piece (1953) rum på Djurgården i Stockholm. Det är inte en performance i traditionell mening utan en stund av meditativ karaktär där publiken inväntar gryningen i naturen under fullmånen.
Bilder från Djurgården Yoko Ono flyttade från Japan till USA med sin familj redan på 1940-talet, och snart blev hon en tongivande röst i New Yorks mest intressanta konstnärskretsar som arbetade med happenings, ljudkonst, poesi och film. Vid sidan av kollegor som George Maciunas, Marcel Duchamp och John Cage med flera utvecklade Yoko Ono helt nya uttryckssätt som ifrågasatte konstvärldens alltmer kommersiella inriktning, och lämnade den heroiska högmodernismen bakom sig.
I utställningen Grapefruit visas ett urval av Yoko Onos så kallade instruktionsverk, som inbjuder till fantasifulla sätt att se på tillvaron och på konstskapande. Med ett antal experimentfilmer och några centrala tidiga verk presenteras Yoko Ono som pionjär inom konceptkonsten och den internationella fluxusrörelsen, och visar på konstnärens livslånga kamp för fred och kärlek.
Search for the FountainFör utställningen på Moderna Museet har Yoko Ono skrivit en ny instruktion med titeln
Search for the Fountain. Texten har sänts ut till ett tjugotal konstnärer som bjudits in att respondera på och kommentera texten på olika sätt.
Search for the Fountain Utställningen produceras av Moderna Museet.
Curator: Cecilia Widenheim
Yoko Onos officiella hemsida Rolf Kling DJ-set från Vernissagen Yoko Ono, Moderna Museet, 2012 Utställningen stöds av