Inbjudan till pressvisning av Scenbyte, torsdag 13 oktober kl. 10.00-11.30 på Moderna Museet Malmö.
Moderna Museet Malmö
15.10 2011-5.2 2012
Curator: Cecilia Widenheim
I höst presenteras den mest omfattande utställningen på Moderna Museet Malmö sedan invigningen 2009. Med ett drygt hundratal verk ur Moderna Museets samling från perioden 1900-1950 tar Scenbyte i stort sett hela museet i anspråk. Två självklara höjdpunkter är Den döende dandyn av Nils Dardel och Apollon av Henri Matisse – två nyckelverk från denna spännande, omvälvande och nyskapande tid – som nu ställs ut för första gången i Malmö.
Constantin Brancusi, Alexander Calder, Siri Derkert, Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén, Paul Klee och Pablo Picasso är alla tongivande konstnärer som kommit att prägla konsthistorien. Under 1900-talets första decennier skapade de fantastiska verk som i dag räknas till de stora klassikerna. I Scenbyte lyfts över hundra verk av dessa konstnärer – i sällskap med många andra – i en generös presentation som fångar den speciella tidsanda som frodades under första halvan av förra seklet. Utställningen kretsar kring två övergripande teman vilka på många sätt flätar i varandra – dels intresset för utomeuropeiska kulturer under 1900-talets första del, dels de fruktbara samarbeten mellan bildkonstnärer och aktörer inom dans och performance som kom till stånd.
– Det finns tusentals utställningar som väntar på att göras med bas i Modernas samlingar. Den här gången ville jag undersöka vad som hände när konstnärerna satte modernismen på scen på 1910-20-talet. Det handlade om att beskriva rörelse, rum och tid på ett nytt sätt förstås. Men det är en olycklig kärlekshistoria kan man säga, där berättartraditionen i scenkonsten drabbade samman med modernisterna som hävdade konsten – för konstens egen skull, säger Cecilia Widenheim, utställningens curator.
En central person i utställningen är teatermannen och Svenska Balettens direktör Rolf de Maré. Han kom till Paris på 1920-talet, och blev på många sätt en nyckelperson i sin egenskap av radikal ledare för Svenska Baletten, agent för Josephine Baker och framsynt konstsamlare. Rolf de Maré arbetade med många av tidens stora kulturpersonligheter; Fernand Léger, Jean Cocteau, Cole Porter, Francis Picabia, Erik Satie, och Svenska Baletten gjorde succé med sina nyskapande föreställningar där konstnärer, tonsättare och koreografer samarbetade. Rolf de Maré donerade även framträdande verk till Moderna Museet ur sin samling, varav flera visas i Scenbyte.
Urvalet av verk kommer att belysa och diskutera de alternativa ”rum” – såväl konstnärliga som transnationella och könsöverskridande – som konstnärer i Europa utforskade under 1900-talets första decennier. Ett antal filmklipp visas tillsammans med måleri, skulpturer, fotografier och objekt för att understryka kopplingarna mellan dans, bild och performance. Men också för att visa hur orientalismen, intresset för ”den andre” och för det exotiska, kom till uttryck vid 1900-talets början.
Scenbyte markerar starten för en ny utställningsserie på Moderna Museet Malmö, där det årligen bjuds på en större presentation med verk ur Moderna Museets fantastiska samling av måleri, skulptur, foto och film. Med utgångspunkt i Turbinhallen sprider sig utställningen i resten av museet. Under 2012 är temat surrealism och 2013 rysk konstruktivism.
Moderna Museets samling stöds av Deloitte.
Huvudsponsor för Moderna Museet Malmö är E.ON.
Inbjudan till pressvisning av Scenbyte, torsdag 13 oktober kl. 10.00-11.30. Museichef Magnus Jensner hälsar välkommen och utställningen presenteras av curator Cecilia Widenheim, ansvarig för Moderna Museets samling av svensk och nordisk konst.
OSA till pressvisning senast onsdag 12 oktober: s.alsterhag@modernamuseet.se
För högupplösta pressbilder, se: Moderna Museet Press