varg i skog

Varg i Skåne Foto: Louise Gårdefalk/Länsstyrelsen Skåne

Vargen – myt och verklighet

Föreläsning med Länsstyrelsen

15.5 2025

Malmö

Vargen återfinns som motiv i Kiki Smiths bildvärld – ett mytomspunnet djur. Moderna Museet Malmö bjuder in Länsstyrelsen för att berätta om arbetet med varg i Skåne. Välkommen att ta del av utställningen – och få en inblick i Länsstyrelsens arbete.

Konstnären Kiki Smith vänder med sina motiv vårt intresse mot naturen. Närgångna studier blandas med sagolika fantasier när luggslitna vargar, sköra fjärilar och mörka fladdermöss intar hennes bildvävar.

I samband med hennes utställning ”Vävda världar” bjuder vi in till en föreläsning med fokus på vargen, ett omtalat och mytomspunnet djur, tillsammans med Länsstyrelsen som berättar om vad de arbetar med när det gäller varg i Skåne. Observera att föredraget inte handlar om ”för eller emot” varg. Länsstyrelsen är inbjuden för att informera om sitt arbete med varg.

Vi är en del av naturen, och vår identitet är nära förknippad med vår relation till våra naturliga omgivningar och till djur. Jag skapar bilder av sådant som förtjänar uppmärksamhet. Jag betraktar varje livsform, och naturen i sig, som en kosmisk helhet. Centrala motiv i mina verk inkluderar djur som örnen, ormen, vargen, rådjurskidet, fladdermusen och malfjärilen, tillsammans med människan – oftast/främst kvinnan. (Kiki Smith)
naken kvinna stjärnor fåglar mot mörk himmel
Kiki Smith, Himmel, 2012 Foto: Med medgivande av Magnolia Editions, Oakland, CA

Händelser