Salonger 2012
Salong: Marcel Duchamp med Arturo Schwarz
My personal relationship with Duchamp and his beliefs in art and life and the Readymades
STOCKHOLM 11 DECEMBER 2012 KL 17

Christer Strömholm
Marcel Duchamp,Cadaqués, 1963
© Christer Strömholm/BVS
Arturo Schwarz (f 1924 i Egypten) är konsthistoriker, poet, författare och curator. Han författade den samlade katalogen över Marcel Duchamps verk; The Complete Works of Marcel Duchamp, som utgavs första gången 1969.
Arturo Schwarz kommer att föreläsa om sitt personliga relation med Duchamp och konstnärens tilltro till konsten och livet och berätta om Duchamps Readymades. Obs! Samtalet förs på engelska.
Medverkar gör Daniel Birnbaum, överintendent, Moderna Museet och Ronald Jones, professor på Konstfack, co-curators till utställningen Picasso/Duchamp ”He was wrong”.
Plats: I utställningen Picasso/Duchamp, samtalet fortsätter sen i Bloms med ett glas vin (alt alkoholfritt) och snacks.
Ansvarig: Helena Åberg, intendent, Moderna Museet
Tack till Kent Belenius/Galerie Bel’ Art.
Salong: Yoko Ono
STOCKHOLM 12 SEPTEMBER 2012 KL 15
Tesalong med anledning av utställningen Yoko Ono
Salong: Musiksalong i Double Bind Player
STOCKHOLM 4 SEPTEMBER 2012 KL 17.30
Musiksalong med gäster. Konsert, performance och samtal med Magnus William-Olsson, poet, Eva Sidén, tonsättare/pianist och Karin Malmquist, curator, Moderna Museet.
Moment: Double Bind Player

Sturtevant
Warhol Flowers, 1990
© Galerie Thaddaeus Ropac, Paris
Salong: Sturtevant
Om kopior, kloning, ägande, varor och upphovsrätt
STOCKHOLM 15 MAJ 2012 KL 17.30
Inbjudna gäster är Thomas Anderberg, kritiker, författare och docent i filosofi, Eva Hemmungs Wirtén, professor i biblioteks- och informationsvetenskap och Monique Wadsted, advokat, specialiserad på upphovsrätt.
Utställningscurator Fredrik Liew leder samtalet om Sturtevant, kreativitet och ett samhälle bestående av kopior, kloning, ägande, varor och upphovsrätt.
Vi fortsätter sedan Salongen med ett glas vin alt alkoholfritt och tilltugg i Bloms Bar.

Eija-Liisa Ahtila
The House, 2002
© Eija-Liisa Ahtila/BUS 2012/Crystal
Eye Ltd, Helsinki. Courtesy of Marian
Goodman Gallery, New York and Paris.
Photographed by Marja-Leena Hukkanen
Salong: Parallella världar
STOCKHOLM 4 MAJ 2012 KL 16
Inför sista helgen av utställningen Eija-Liisa Ahtila: Parallella världar inbjuder vi till Salong!
Vad är en människa? Var går människans gränser? I salongen för vi, med utgångspunkt i Eija-Liisa Ahtilas verk, ett samtal som kretsar kring förhållandet mellan konst och natur samt dramatik och berättarstrukturer.
Medverkande: Etienne Glaser, skådespelare/regissör, Camilla Flodin, fil dr i Estetik, Uppsala Universitet och Lena Essling, utställningscurator, Moderna Museet. I närvaro av Eija-Liisa Ahtila.
Efter samtalet fortsätter Salongen med ett glas vin alt alkoholfritt och tilltugg i Bloms Bar.
Salong: Skrivet i ljus
STOCKHOLM 24 JANUARI 2012 KL 17.30
Inbjuden gäst är Sara Danius, professor i estetik vid Södertörns högskola, författare till Moderna Museet Essä: Proust – Benjamin. Om fotografin i samtal med Moderna Museets intendent Anna Tellgren, och överintendent Daniel Birnbaum, som leder samtalet. Salongen är placerad mitt i samlingspresentationen En annan historia, i den sista delen Skrivet i ljus som visar de äldsta delarna av museets unika samling av fotografi. Vi fortsätter sedan med ett glas vin alt alkoholfritt och tilltugg i Bloms Bar.
Salongen är också en release av Moderna Museet Essä: Proust – Benjamin. Om fotografin av Sara Danius.
I samarbete med Restaurangen.
Kontakt: Helena Åberg, intendent
Carleton E Watkins
Three Brothers, 1861
Carleton E Watkins