Förköpsbiljett krävs för att se Hilma af Klint – Konstnär, forskare, medium. Det är en av åtgärderna vi vidtar för att minska smittspridning av coronaviruset. Läs om vad som gäller inför ditt besök.

Porträttfoto av museichef Iris Müller-Westermann, 2016

Iris Müller-Westermann, 2016 Foto: Åsa Lundén/Moderna Museet

Vi jobbar på Moderna Museet Malmö

Ledning

Iris Müller-Westermann (i.mullerwestermann), chef Moderna Museet Malmö
Liselotte Bohlin  (l.bohlin), sekreterare

Kommunikation

Alexandra Giertz (a.giertz), kommunikationsansvarig

Utställningar & samling

Joa Ljungberg (j.ljungberg), intendent utställningar
Andreas Nilsson (a.nilsson), intendent

Förmedling

Susanne Lindblad (s.lindblad), intendent förmedling
Maria Westmar (m.westmar), konstpedagog (vik)

Museiteknik

Pär Axell (p.axell), tekniker
Stefan Winroth (s.winroth), tekniker

Administration & event

Eva Fältström (e.faltstrom), administrativ gruppchef, arrangemangsansvarig

Museivärdar

Anna Rowland (a.rowland), arbetsledare värdar (tjl)
Fredrik Stahlénius (f.stahlenius), arbetsledare värdar (vik)
Besheir Nwofal (b.nwofal), museivärd
Simona Dumitriu (s.dumitriu), museivärd (vik)
Madeleine Aleman (m.aleman), museivärd (vik)
Bahareh Mirhadinezhadfard (b.mirhadi), museivärd (vik)
Linda Sestrajcic (l.sestrajcic), museivärd (vik)
Jakob Lindahl (j.lindahl), museivärd (vik)
Josephine Ahlbin (j.ahlbin), museivärd (vik)

Butiken

Maria Karlsson (m.karlsson), butiksansvarig/museivärd

Moderna Museets Vänner

Tuva Rahmberg, (t.rahmberg), verksamhetsledare

E-postadresserna till Moderna Museets medarbetare finns inte utskrivna på webbplatsen. Detta för att minska risken för ovälkommen e-post. I stället anges formen för e-postadressen, lägg till @modernamuseet.se efter namnet inom parentes.

Publicerad 15 november 2015 · Uppdaterad 29 januari 2021