Moderna Museet är öppet men ditt museibesök kanske blir lite annorlunda just nu. Vi vidtar åtgärder för att minska smittspridning av coronaviruset. Förköpsbiljett krävs av alla besökare. Läs mer om vad som gäller inför ditt besök

Porträttfoto av museichef Iris Müller-Westermann, 2016

Iris Müller-Westermann, 2016 Foto: Åsa Lundén/Moderna Museet

Vi jobbar på Moderna Museet Malmö

Ledning

Iris Müller-Westermann (i.mullerwestermann), chef Moderna Museet Malmö
Liselotte Bohlin  (l.bohlin), sekreterare

Kommunikation

Sofia Alsterhag (s.alsterhag), kommunikationsansvarig

Utställningar & samling

Joa Ljungberg (j.ljungberg), intendent utställningar
Andreas Nilsson (a.nilsson), intendent

Förmedling

Susanne Lindblad (s.lindblad), intendent förmedling
Maria Westmar (m.westmar), konstpedagog (vik)

Museiteknik

Pär Axell (p.axell), tekniker
Stefan Winroth (s.winroth), tekniker

Administration & event

Eva Fältström (e.faltstrom), administrativ gruppchef, arrangemangsansvarig

Museivärdar

Anna Rowland (a.rowland), arbetsledare värdar
Daeun Jeong (d.jeong), museivärd
Besheir Nwofal (b.nwofal), museivärd
Fredrik Stahlénius (f.stahlenius), museivärd
Jenny Baumgartner (j.baumgartner), museivärd (vik)
Nora Makander (n.makander), museivärd (vik)
Bahareh Mirhadinezhadfard (b.mirhadi), museivärd (vik)
Linda Sestrajcic (l.sestrajcic), museivärd (vik)

Butiken

Maria Karlsson (m.karlsson), butiksansvarig/museivärd

Moderna Museets Vänner

Tuva Rahmberg, (t.rahmberg), verksamhetsledare

E-postadresserna till Moderna Museets medarbetare finns inte utskrivna på webbplatsen. Detta för att minska risken för ovälkommen e-post. I stället anges formen för e-postadressen, lägg till @modernamuseet.se efter namnet inom parentes.

Publicerad 15 november 2015 · Uppdaterad 27 juli 2020