
19.11 2013
30 november kl. 16: Mårten Björk & Natacha López – Efter utopierna
New York under Occupy-rörelsen ettårsfirande. Foto: Mårten Björk/Natacha López
30 november kl. 16. Mårten Björk & Natacha López: Efter utopierna, förändring i en tid utan framtid
Mot bakgrund av den nyutkomna boken Utan framtid – Protester i den globala krisens spår talar Natacha López och Mårten Björk om de nya politiska rörelser som vuxit fram i krisens spår. Här finns ett ambivalent förhållningssätt till utopier och politiska program. Kanske kan rörelserna historiseras utifrån ett slags kampcykler av politiska program och utopier som nu nått sitt slut. I den trötta tesen om historiens och de stora berättelsernas slut slumrar en kritisk potential som dessa rörelser ibland lyckas radikalisera. Vad finns bortom det politiska; det ideologiska, som sådant, en utopisk horisont? Hur skulle en demokrati som inte är baserad på den borgerliga revolutionens och den kapitalistiska modernitetens politiska rörelser se ut? Hur kan man tänka sig en representation bortom det ideologiska?
Natacha López är frilansjournalist med fokus på migration och arbetsmarknad. Mårten Björk doktorerar i religionsvetenskap/teologi, och skriver om messianska och utopiska fenomen.
Föreläsningarna görs i samarbete med Moderna Museets Vänner och hålls på Lastkajen på Moderna Museet Malmö. Ingår i entréavgiften. Medlemmar i Moderna Museets Vänner har fri entré till såväl museet som föreläsningarna. Bli medlem här.
Publicerad 19 november 2013 · Uppdaterad 19 november 2013