Europa (stillbild), 1932, Franciszka och Stefan Themerson © Themerson Estate

Antifascism och queera uttryck i mellankrigstidens Östeuropa

Samtal i samlingen

28.2 2026

Stockholm

Delta i ett samtal om surrealismens politiska laddning och dess kopplingar till antifascism och queera uttryck i mellankrigstidens Östeuropa. Medverkande är Moderna Museets intendent Lena Essling och Stefan Ingvarsson, analytiker vid Centrum för Östeuropastudier.

Med nedslag i konstnärskap som Franciszka och Stefan Themersons samt Toyens fokuserar säsongens andra Samtal i samlingen på hur surrealismen har fungerat som ett språk för politisk opposition och alternativa sätt att förstå identitet, begär och tillhörighet. Samtalet äger rum i utställningen ”Den underjordiska himlen – Surrealism i Moderna Museets samling”.

Med Östeuropa som utgångspunkt lyfter samtalet även konstnären Karol Radziszewski, aktuell med utställningen ”The Classroom” på Moderna museet. I en stor installation framträder där berättelser, material och muntliga vittnesmål som länge och systematiskt uteslutits från etablerade historieskrivningar i Central- och Östeuropa.

Stefan Ingvarsson

Stefan Ingvarsson är analytiker vid Centrum för Östeuropastudier (SCEEUS) och projektansvarig för European Expert Talks on Russia, ett EU-finansierat projekt, båda vid Utrikespolitiska institutet. Han tjänstgjorde som kulturråd vid Sveriges ambassad i Moskva 2015–2020. Tidigare har han varit konstnärlig ledare för festivalen Stockholm Literature på Moderna Museet och har en bakgrund inom förlagsbranschen, offentlig diplomati samt som kulturskribent och litterär översättare från polska.

Stefan Ingvarsson ingick i den ursprungliga redaktionen för projektet DIK Fagazine i Warszawa som startades och drivs av Karol Radziszewski, och har samarbetat med konstnären under flera nummer av tidskriften.

Stefan Ingvarsson, analytiker vid Centrum för Östeuropastudier.
Europa (stillbild), 1932, Franciszka och Stefan Themerson © Themerson Estate