Filmklubben LIVE: Up to the South
Livestreamad filmvisning och samtal
24.4 2020
Stockholm
Hur gör jag för att se livestreamen?
Filmvisning och introduktion livestreamas på museets YouTube-kanal och här på museets webbplats. De finns tillgängliga i 24 timmar efter livestreamen. För att kunna ställa frågor till de medverkande behöver du titta via Moderna Museets YouTube-kanal. Du behöver ha ett konto hos YouTube för att ställa frågor i chatten, det behövs inte om du bara vill titta på filmerna.
Datum: fredag 24 april 2020
Tid: kl 18–20
Språk: arabiska, franska och engelska. Engelska undertexter.
Samtalet sker på engelska.
Om Talaeen a Junuub (Up to the South) (1993)
Av: Jayce Salloum och Walid Raad
60 min
En gåtfull men stark dokumentär om situationen, politiken och ekonomin i södra Libanon 1993, med fokus på det sociala, intellektuella och folkliga motståndet mot Israels ockupation, föreställningar om ”landet” och ”kulturen”, och det libanesiska folkets hotade identiteter. Filmen är samtidigt en självmedveten kritik av dokumentärgenren och dess traditioner.
De båda konstnärerna vistades i Beirut tillsammans för att arbeta med workshops och experimentell film. Året var 1993 och på helgerna reste de i bil mot bergen i södra Libanon, där konflikten pågick, för att filma och intervjua lokalbefolkningen om deras erfarenheter och åsikter. Resultatet blev ”Up to the South”, en skildring som ger bakgrund till Walid Raads konstnärskap som just nu presenteras på museet i utställningen Walid Raad: helt ärligt, vädret hjälpte.
Om filmskaparna
Walid Raad
Walid Raad inledde sitt konstnärskap i slutet av 1980-talet och har sedan dess huvudsakligen arbetat med tre stora projekt: The Atlas Group, Sweet Talk: Commissions och Scratching on things I could disavow. Dessa projekt är tätt knutna till erfarenheter av en uppväxt i Beirut under inbördeskriget i Libanon, flytt till New York, samt en framväxande karriär i en globalt expansiv konstvärld.
Raad intresserar sig för hur olika former av våld påverkar kroppar, sinnen, kultur och tradition. I fotografi, video, skulptur, text och installationer utgår han från historiska händelser och föreställer sig tillsynes orimliga, bisarra och förunderliga situationer och dokument.
Jayce Salloum
Salloum är född i Kanada 1958 och barnbarn till libanesiska invandrare. Salloums konstnärskap utspelar sig i och emellan det personliga, vardagliga, lokala och transnationella. Han har levt på många olika platser men är idag bosatt i Vancouver i Kanada. Hans konst är full av intim subjektivitet och diskursiva utmaningar, men samtidigt kritiskt självsäker i hanteringen av samhällsfenomen och politiska realiteter. Han har arbetat med installation, fotografi, teckning, performance, text och video sedan 1978, och dessutom organiserat utställningar, hållit workshoppar och samordnat en mängd olika kulturprojekt.
Introduktion och efterföljande samtal
Filmen introduceras av Fredrik Liew som är curator för utställningen Walid Raad: helt ärligt, vädret hjälpte. Han berättar om Walid Raads bakgrund och om utställningen vars centrala tema är hur våld, krig och kris påverkar kroppar, sinnen, föremål och kultur.
Efter filmen samtalar den libanesiske författaren och poeten Alexandre Najjar, Beirut, som bland annat skrivit boken ”Krigets skola: ungdomsminnen” (2009), med Catrin Lundqvist, intendent, Moderna Museet. Samtalet som streamas i realtid kretsar kring filmen och boken och hur krig och våld på olika sätt kan tolkas och upplevas.
Vill du ställa frågor till de medverkande kan du använda chatten på Moderna Museets YouTube-kanal.
Alexandre Najjar
Najjar är född i Libanon 1967. Han är advokat och litteraturkritiker och en av Libanons främsta samtida författare. Han är ansvarig för den libanesiska dagstidningen ”L’Orient-Le Jour”s litteraturbilaga och före detta rådgivare till det libanesiska kulturdepartementet (1999–2009). Najjar har tilldelats en rad priser och utmärkelser och skrivit ett 30-tal böcker på franska och arabiska som översatts till tolv språk, bland annat ”Krigets skola”, ”Khalil Gibran, l’auteur du prophète”, ”Le Silence du ténor”, ”Berlin 36”, ”Harry et Franz”, ”Le Roman de Beyrouth” och ”Dictionnaire amoureux du Liban”.
Fredrik Liew
Fredrik Liew är gruppchef för utställnings- och samlingsintendenter och intendent med ansvar för svensk och nordisk konst från 1973 på Moderna Museet. Han är curator för utställningen Walid Raad: helt ärligt, vädret hjälpte.
Catrin Lundqvist
Catrin Lundqvist är intendent på Moderna Museet och arbetar med programverksamhet. Hon är en av redaktörerna för Filmklubben och är ansvarig för genomförandet av Walid Raads performance Kicking the Dead and/or Les Louvres i utställningen Walid Raad: helt ärligt talat, vädret hjälpte.
Programmet är en samproduktion mellan Re:Orient och Moderna Museet.
OM FILMKLUBBEN
Filmklubben är platsen för film och samtal på fredagskvällar – på museet eller livestreamat här på webbplatsen.
Filmklubben startade 2018 i sin nuvarande form, och visar filmer i gränslandet mellan konst- och dokumentärfilm, samt experimentfilmer. Ofta medverkar konstnären eller regissören i ett samtal efter filmen. Våren 2020 samarbetar vi med Kungl. Konsthögskolan och Re:Orient.
Filmen har haft en given plats på museet sedan första början. Redan vid öppnandet 1958 fanns Moderna Museets Filmklubb. Där visades allt från barnfilm till de senaste experimentella konstfilmerna.
Under 1990- och 2000-talen presenterade museet internationella konstnärer i serien Samtida Film och Video. Andra filmvisningar har ofta skett i anknytning till museets utställningar eller i samarbete med Kungl. Konsthögskolan, Filmform, Cinemateket, Tempo dokumentärfestival, CinemAfrica, Stockholms Feministiska Filmfestival med flera.
Tidigare program: Filmklubben
Filmklubbens redaktion
Lena Essling, intendent, Catrin Lundqvist, intendent.
Kontakt
BLI MEDLEM I FILMKLUBBEN!
Medlemskapet är gratis. Som medlem får du
- Biljetter till reducerade priser.
- Nyhetsbrev inför varje filmvisning.
- Vara med i Facebookgruppen Filmklubben Moderna Museet. Där kan du ta del av extramaterial kring våra filmvisningar. Föreslå kommande filmklubbskvällar. Få och ge tips om filmer och filmvisningar. Knyta nya filmkontakter och söka samarbeten. Ställa frågor och diskutera film!
Bli medlem genom att skicka ett mail till filmklubben@modernamuseet.se med för- och efternamn samt mailadress som du vill ha nyhetsbrev till. Du behöver inte vara medlem för att delta i Filmklubbens visningar.
Hantering av personuppgifter
För att bli medlem i Filmklubben behöver vi hantera dina personuppgifter (namn och e-postadress). Vi hanterar dina personuppgifter i enlighet med dataskyddsförordningen (GDPR). Läs mer om hur vi behandlar personuppgifter: Moderna Museets integritetspolicy