Verk i form av snigel med noter och grön bakgrund

Katalin Ladik, Snail Aria, 1979. Foto: Katalin Ladik och acb gallery, Budapest © Katalin Ladik. Sara Eriksson Stern, operasångare och pedagog.

Operaworkshop för barn

Visning & Workshop

10.5 2025

Stockholm

Vad händer när opera, ljud och måleri möts? Följ med på en lekfull visning inspirerad av konstnären Katalin Ladiks förunderliga ljudvärld. På plats finns operasångaren och pedagogen Sara Eriksson Stern som tar er med på en sprudlande workshop bland partitur, snigel-arior och färg!

Sara Eriksson Stern är operasångare, pedagog och arbetar med opera och teater till vardags på Unga Operan. Hon tycker om att leka med den ursprungligen så perfektionistiska och historiskt tyngda konstformen opera, och att utforska berättande genom känslouttryck i den mänskliga rösten.

I workshopen undersöker vi vår personliga röst och hur de ljud vi skapar kan förstärka och vidga upplevelsen av konst, för oss själva och betraktaren. En ljudande och sprudlande familjeupplevelse väntar!

Musikinstrument med notor och röda skor
Katalin Ladik, March of the Partizan Woman, 1979 © Katalin Ladik. Foto: My Matson/Moderna Museet

Kalender

Verk i form av snigel med noter och grön bakgrund
  • Workshop
  • På svenska

Operaworkshop för barn

Verk i form av snigel med noter och grön bakgrund
  • Workshop
  • På svenska

Operaworkshop för barn