Gittan Jönsson, Amina, 2020, © Gittan Jönsson/Bildupphovsrätt 2025; Ragnar Persson, Kvällslivet vaknar och tar över, 2019, © Ragnar Persson/Bildupphovsrätt 2025. Foto: My Matson/Moderna Museet. Rebecka Tollens, Felix berg och Jack Dalla Santa. Foto: Niklas Lindelöw

Samtal i samlingen: Teckningens många uttryck

Ännu en morgon

24.1 2026

Stockholm

Säsongens första Samtal i samlingen äger rum i utställningen ”Ännu en morgon – Teckning i Moderna Museets samling”. Moderna Museets intendent Annika Gunnarsson möter curatorerna bakom teckningsbiennalen ”& teckning” för ett samtal om teckningens många uttryck och dess ständiga aktualitet.

Teckningsbiennalen ”& teckning” öppnade i augusti 2025 i Stockholm. Här lyftes teckning fram som en konstform i egen rätt – direkt, avskalad och djupt mänsklig. Biennalen samlade konstnärer med ambitionen att förändra synen på en konstform som curatorerna menar alltför länge har förknippats med skiss eller förstudie. Verken i den första upplagan av ”& teckning” rörde sig mellan det stilla och det radikala, mellan kolens kraft och linjens försynta efterklang.

Curatorerna bakom biennalen – Rebecka Tollens, Felix Berg och Jack Dalla Santa – vill visa att teckning inte är begränsad till blyerts på papper. Likväl visar ”Ännu en morgon – Teckning i Moderna Museets samling” både konst som vi känner igen som ”penna på papper” och teckningar som tar form i helt andra material och dimensioner.

Medverkande

Rebecka Tollens

Rebecka Tollens (f. 1990) är verksam som konstnär, författare och curator. Hennes arbete i kol har visats vid flera institutioner i och utanför Sverige, och hon deltar kommande år i utställningar i Japan, Frankrike och Sverige. Tollens är medgrundare av teckningsbiennalen & teckning.

Felix Berg

Felix Berg (f. 1993) är en utställningsproducent, curator och fotograf från Stockholm. Han har arbetat med utställningar i Italien, Tyskland, Japan och på en rad muséer, konsthallar och gallerier runt om i Sverige. Berg är medgrundare av teckningsbiennalen & teckning och arbetar för närvarande på en utställning i Tyskland kring illustrationerna av Emil i Lönneberga.

Jack Dalla Santa

Jack Dalla Santa (f. 1990) är arkitekt och formgivare med masterexamen i arkitektur från Accademia di Architettura di Mendrisio. Han driver arkitektkontor och är medgrundare av möbelföretaget Contem, som ritar och producerar möbler och rum av förbisedda material.

Annika Gunnarsson

Annika Gunnarsson är intendent med ansvar för teckning och grafik på Moderna Museet och curator för utställningen ”Ännu en morgon – Teckning i Moderna Museets samling”.

Hon började sin bana på Nationalmuseums gravyrsal för trettio år sedan och har därefter främst arbetat med pappersbaserade uttryck såsom teckning, grafik, affischer, artists’ books, mail art och bilderböcker.

Installationsy av teckningsbiennalen ”& teckning” 2025. Foto: Felix berg
Jockum Nordström, Le Palais de Billard, 2002, © Jockum Nordström/Bildupphovsrätt 2025 and Karin Frostenson, AB Real, 1978, © Karin Frostenson/Bildupphovsrätt 2025. Foto: My Matson/Moderna Museet.

Kalender

  • Samtal
  • På svenska

Samtal i samlingen: Teckningens många uttryck