Elin Wikström, Rebecka väntar på Anna, Anna väntar på Cecilia, Cecilia väntar på Marie…, 1994 © Elin Wikström

8.4 2010

Kvinnor söks för att delta i ett verk om villkorslös tillit

Elin Wikströms ”Rebecka väntar på Anna, Anna väntar på Cecilia, Cecilia väntar på Marie…” (1994) kommer att aktiveras på Moderna Museet 22, 23, 24 och 25 april. För att aktivera verket söker vi nu 50–100 kvinnliga statister.

Statisternas uppgift är att komma till Moderna Museet, en i taget, på en bestämd tidpunkt (torsdag 22 april, fredag 23 april, lördag 24 april och/eller söndag 25 april), och att i femton minuter sitta vid ett bord och vara/bete sig som den som kommer först till ett möte och väntar på någon. Man kan till exempel titta på klockan då och då, bläddra bland tidningar på bordet osv.

Verket är en konstruerad situation, där en ström av kvinnor cirkulerar genom ett rum, kommer, väntar på varandra och går. Verket bygger på och arbetar med villkorslös tillit. Wikström hävdar att det finns ett humanitetsöverskott som är outtömligt. Med att medverka blir du en del av kedjan av tillit mellan de deltagande kvinnorna. Verket handlar också om känslor och tankar som sätts igång hos den som väntar. Är väntan bara ett irriterande avbrott eller kanske ett tillfälle att få vara sysslolös?

”Rebecka väntar på Anna, Anna väntar på Cecilia, Cecilia väntar på Marie…” aktiveras

Torsdag 22 april kl 16–18
Fredag 23 april kl 10–18
Lördag 24 april kl 10–22
Söndag 25 april kl 10–18

Du kan bara medverka en gång per dag, men det är möjligt att komma tillbaka och delta under alla 4 dagar.

Är du intresserad? Anmäl dig genom att mejla till pedagogikpraktikant@modernamuseet.se

Vänligen lämna ditt namn, e-adress, telefonnummer och vilken dag/dagar du vill delta. Du kommer att få mer information om verket och praktiska instruktioner för deltagandet.

Publicerad 8 april 2010 · Uppdaterad 29 mars 2021

Nyheter