Group 2
Karta över Moderna Museet

Karta över Moderna Museet

Program

Här hittar du hela programmet! Siffrorna inom parentes anger lokal markerad på kartan.

För programpunkterna i Auditoriet krävs en platsbiljett. För poesivandringarna behöver du ett helg- eller dagspass. Läsningsscenen, Zon och Biografen har gratis inträde.

Ladda ner programmet

Stockholm Literature 2017 program (pdf)

Fredag 27 oktober

Auditoriet (06, plan 2)/Moderna Bar (plan 4)

19.00–20.00 Invigning i Auditoriet
20.00–23.00 Invigningsfest i Moderna Bar

Invigning av Stockholm Literature i Auditoriet med efterföljande efterfest i Moderna Bar. Under invigningen delas priset Årets översättning 2016 ut och det bjuds på en litterär soaré med en blandning av festivalens gäster.

Köp biljett

Lördag 28 oktober

Auditoriet (06, plan 2)

Alla programpunkter i Auditoriet kräver särskild platsbiljett

11.30–12.15 Mohsin Hamid & Yukiko Duke (engelska) Signering 12.30
12.45–13.30 Lise Tremblay & Julia Peirone & Ida Linde (franska/svenska) Signering 13.40
14.00–14.45 Julian Barnes & Ann-Sofi Noring & Daniel Harding (engelska)
Programändring: Daniel Harding utgår.
Signering 15.00
15.15–16.15 Johannes Anyuru & Ida Linde (svenska) Signering 16.30

Läsningsscenen (01:1, plan 4)

11.30–11.50 Ida Linde (svenska)
12.00–12.20 Kristoffer Leandoer (svenska)
12.30–12.50 Johannes Anyuru (svenska)
13.00–13.20 Johanna Adorján & Nina Fex (tyska/svenska)
13.30–13.50 Auður Ava Ólafsdóttir & Kristina Törnqvist (isländska/svenska)
14.00–14.20 Mohsin Hamid (engelska)
14.30–14.50 Kajsa Öberg Lindsten (svenska)
15.00–15.20 Sergej Lebedev & Erik Ehn (ryska/svenska)
15.30–15.50 Lise Tremblay & Gunnel Fred (franska/svenska)
16.00–16.20 Petina Gappah (engelska)

Biografen (05, plan 2)

12.00–12.45 I biografen: Årets översättning 2016: Kajsa Öberg Lindsten samtalar med författaren Gabriella Håkansson (svenska)
13.00–13.30 I biografen: Nils Håkansson läser med sin författare Sergej Lebedev (ryska/svenska)
14.00–14.30 Biografen: Översättaren bakom boken: Elin Svahn (svenska)
15.00–15.30 Biografen: Översättaren bakom boken: Helena Hansson (svenska)

Zon (07:2, plan 2)

11.00–18.00 Zon: Pop-up bibliotek
12.00–12.20 Zon: Lise Tremblay (franska)
14.00–14.20 Zon: Sergej Lebedev (ryska)

Utställningar

12.00–12.45 Poesivandring i utställningen Manipulera världen – Aktivera Öyvind Fahlström (02, plan 4)
14.00 Guidad visning av Moderna Museets samling, på arabiska (plan 4)
14.00–14.45 Poesivandring i utställningen Manipulera världen – Aktivera Öyvind Fahlström (02, plan 4)
15.00 Guidad visning av Moderna Museets samling, på svenska (plan 4)
15.00–15.45 Hito Steyerl & Daniel Birnbaum (engelska) i utställningen (foajén, plan 4) Manipulera världen – Aktivera Öyvind Fahlström. Signering 16.00 Steyerl (02, plan 4) Signering inställd!

Söndag 29 oktober

Auditoriet (06, plan 2)

Alla programpunkter i Auditoriet kräver särskild platsbiljett

11.30–12.15 Hakan Günday & Cecilia Uddén (engelska) Signering 12.30
12.45–13.30 Johanna Adorján & Kjell Westö & Kristoffer Leandoer (engelska) Signering 13.40
14.00–14.45 Petina Gappah & Jason Diakité (engelska) Signering 15.00
15.15–16.00 Auður Ava Ólafsdóttir & Daniel Sjölin (engelska) Signering 16.10
16.30–17.15 Sergej Lebedev & Agneta Pleijel (engelska) Signering 17.30

Läsningsscenen (01:1, plan 4)

11.30–11.50 Agneta Pleijel (svenska)
12.00–12.20 Jason Diakité (svenska)
12.30–12.50 Julian Barnes (engelska) Inställt!
13.30–13.50 Hakan Günday & Magnus Roosman (turkiska/svenska)
14.00–14.20 Magnus Bärtås (svenska)
14.30–14.50 Kjell Westö (svenska)

Biografen (05, plan 2)

11.30–12.00 I biografen: Madame & Little Boy, film av Magnus Bärtås (engelska)
12.00–12.45 I biografen: Sergej Lebedev & Magnus Bärtås (engelska) Signering 13.00
13.00–13.30 I biografen: Madame & Little Boy, film av Magnus Bärtås (engelska)

Zon (07:2, plan 2)

11.00–18.00 Zon: Pop-up bibliotek
14.00–14.45 Zon: Bibliotekspodden Solen: Kristoffer Leandoer (svenska)

Utställning

11.00–18.00 Elgaland–Vargaland passexpedition i Pontus Hulténs visningsmagasin (08, plan 2)
12.00–12.45 Poesivandring i utställningen: Manipulera världen – Aktivera Öyvind Fahlström (02, plan 4)
13.00–13.30 KammarensembleN i samlingen (01:3, plan 4)
14.00–14.45 Poesivandring i utställningen: Manipulera världen – Aktivera Öyvind Fahlström
15.00–15.30 KammarensembleN i samlingen (01:3, plan 4)
15.00 Guidad visning av Manipulera världen – Aktivera Öyvind Fahlström, på svenska (02, plan 4)

Mer om programmet