Group 2
Ann-Sofi Noring och Daniel Birnbaum

Ann-Sofi Noring och Daniel Birnbaum Foto: Åsa Lundén/Moderna Museet

Vi jobbar på Moderna Museet i Stockholm

E-postadresserna till Moderna Museets medarbetare finns inte utskrivna på webbplatsen. Lägg till @modernamuseet.se efter namnet inom parentes.

Ledning – stab

Daniel Birnbaum (d.birnbaum), överintendent
Ann-Sofi Noring (a.noring), vice museichef
Marie Ritzler (m.ritzler), överintendentens assistent
Katarina Swanström (k.swanstrom), Head of Development

Kommunikation

Charlotte Gateau (c.gateau), kommunikationschef

Mats Björndal (m.bjorndal), konferensansvarig
Sanna Rydén Danckwardt (s.rydendanckwardt), kommunikatör med särskilt ansvar för 100 Vänner
Kristin Ek (k.ek), pressekreterare (tjl)
Miriam Ekwurtzel (m.ekwurtzel), kommunikationsassistent
Maria Jonsfjord (m.jonsfjord), konferensassistent
Åsa Lundén (a.lunden), fotograf
John Peter Nilsson (jp.nilsson), kommunikativ museistrateg
Tuva Rahmberg (t.rahmberg), digital strateg
Lotta Sjöholm (l.sjoholm), webbansvarig
Nina Strollo (n.strollo), marknadsförare (tjl)
Michelle Stensson Larsson (m.stenssonlarsson), marknadsförare (vik)
Hanna Tottmar (h.tottmar), pressekreterare (vik)
Stina Wernstedt (s.wernstedt), webbredaktör

Utställningar & samling

Ann-Sofi Noring (a.noring), vice museichef, avdelningschef

Desirée Blomberg (d.blomberg), utställningssamordnare, gruppchef
Lena Essling (l.essling), intendent, film och video
Annika Gunnarsson (a.gunnarsson), intendent, teckning & grafik
Teresa Hahr (t.hahr), redaktionsansvarig, gruppchef
Johanna Holm Norrvik (j.holmnorrvik), depositionsansvarig
Kristina von Knorring (k.vonknorring), lånesamordnare
Fredrik Liew (f.liew), intendent, svensk & nordisk konst
Matilda Olof-Ors (m.olof-ors), intendent
Ulrika Melin Fredholm (u.melinfredholm), assisterande konstdatabasansvarig/låneassistent
Anna Tellgren (a.tellgren), intendent fotografi, forskning
Olga Krzeszowiec (o.krzeszowiec), utställningsassistent (tjl)
Olle Eriksson (o.eriksson), utställningsassistent (tjl)
Jo Widoff (j.widoff), intendent
Christina Wiklund (c.wiklund), samlingsregistrator
Magdalena Youssefi (m.youssefi), gruppchef, konstdatabasansvarig
Per-Anders Allsten (p.allsten), fotograf
Albin Dahlström (a.dahlstrom), fotograf
Helena Dejenstam (h.dejenstam), bildredaktör (tjl)
Guy Engström (g.engstrom), bildredaktör (vik)
Stefan Ståhle (s.stahle), bildredaktör
Catherine Woxmark Larsson (c.woxmark), registrator konstdatabas

Förmedling

Camilla Carlberg (c.carlberg), avdelningschef

Hillevi Berglund (h.berglund), konstpedagog
Nina Blom Bussoli (n.blombussoli), bokningsansvarig
Ulf Eriksson (u.eriksson), intendent förmedling
Malin Hillberg (m.hillberg), konstpedagog
Ylva Hillström (y.hillstrom), Iintendent förmedling
Catrin Lundqvist (c.lundqvist), intendent förmedling
Karin Malmquist (k.malmquist), intendent förmedling
Maria Morberg (m.morberg), redaktör
Pernilla Stalfelt (p.stalfelt), konstpedagog
Kristoffer Svenberg (k.svenberg), konstpedagog
Maria Taube (m.taube), intendent förmedling
Minoo Tahereh Raghibi (m.raghibi), konstpedagog
Helena Åberg (h.aberg), intendent förmedling

Museiteknik

Jörgen Jansson (j.jansson), avdelningschef

Fredrik Andersson (f.andersson), museitekniker, snickeri & bitr arbetsledare
Tova Bjurström (t.bjurstrom), museitekniker, packning
Jens Carlsson (j.carlsson), museitekniker, AV
Ellen Cronholm (e.cronholm), museitekniker, förrådsförvaltare
John Gordon (j.gordon), museitekniker
Per Göran Jonsson (p.jonsson), museitekniker, snickeri
Mats Johansson (m.johansson), museitekniker
Johan Larje (j.larje), museitekniker, AV, förrådsförvaltare
Anders Lindholm (a.lindholm), museitekniker, förrådsförvaltare
Gunnar Marklund (g.marklund), museitekniker, el
Alan Sparrow (a.sparrow), museitekniker, AV

Konservering

Karin Hermerén (k.hermeren), avdelningschef

My Bundgaard (m.bundgaard), konservator objekt/skulptur
Katarina Havermark (k.havermark), konservator måleri
Tora Hederus (t.hederus), konservator
Thérèse Lilliegren (t.lilliegren), konservator måleri
Teresa Mesquit (t.mesquit), konservator fotografi
Annika Nelson (a.nelson), konservator måleri
Alison Norton (a.norton), konservator papper

Administration

Lars Turesson (l.turesson), avdelningschef

Stavrola Chatsisavido (s.chatsisavido), personal- och löneadministratör
Barbro Fornåker (b.fornaker), ekonomiassistent
Charlotte Henriksson (c.henriksson), HR-administratör
Anders Jansson (a.jansson), vaktmästare (tjl)
Nicklas Kappelin (n.kappelin), vaktmästare
Kari Laihonen (k.laihonen), vaktmästare
Ingrid Lindbom (i.lindbom) HR-chef
Susana Mendoza Brackenhoff (s.mendozabrackenhoff), myndighetsregistrator/ansvarig myndighetsarkiv (tjl)
Charlotte Norlin (c.norlin), informatör
Mehrdad Ravanbod (m.ravanbod), databasadministratör
Mats Roswall (m.roswall), gruppchef fastighet & säkerhet
Elisabet Waern (e.waern), ekonomichef, gruppledare

Museivärdar

Mi Morell Ahlenius (m.morellahlenius), gruppchef

Mark Bengtsson (m.bengtsson), arbetsledare
Eija Kultima (e.kultima), arbetsledare (vik)
Christian Skottvik (c.skottvik), arbetsledare
Charlotta Simpson Jularbo (c.simpsonjularbo), arbetsledare (tjl)

Susanne Engkvist (s.engkvist), museivärd
Karl-Oskar Gustafsson (k.gustafsson), museivärd (tjl)
Carolina Hindsjö (c.hindsjo), museivärd
Jenny Hägglund (j.hagglund), museivärd
Annika Larsson (a.larsson2), museivärd
Martina Molin (m.molin), museivärd
Johanna Mork (j.mork), museivärd (tjl)
Anne Mossberg (a.mossberg), museivärd
Tomas Nilsson (t.nilsson), museivärd
Helena Norell (h.norell), museivärd
Rigmor Roxner (r.roxner), museivärd
Helena Syrén (h.syren), museivärd
Disa Törner (d.torner), museivärd
Ulrika Wedin (u.wedin), museivärd (vik)

Butiken

Ann-Sofie Frisk (a.frisk), butikschef

Louise Brolin (l.brolin), assistent
Karin Dybeck (k.dybeck), arbetsledare
Annika Eriksson (a.eriksson), lager/kundtjänst
Rebecca Farrensteiner (r.farrensteiner), bokinköpare/försäljare
Amanda Forslöf (a.forslof), inköpsassistent/försäljare
Annie Hagvil (a.hagvil), webshop/försäljare (vik)
Stina Källquist (s.kallquist), webshop/försäljare (vik)
Linda McAllister (l.mcallister), webshop/försäljare (tjl)
Karin Mååg (k.maag), försäljare
Linus Nordensson-Spångberg (l.nordensson-spangberg), försäljare
Malin Wilson (m.wilson), administration

Moderna Museets Vänner

Anna Hegnell (a.hegnell), verksamhetsledare
Anna-Karin Lindstrand (a.lindstrand), administration

Publicerad 7 oktober 2015 · Uppdaterad 14 september 2017