24.5 2011

Nu söker vi deltagare till höstens omgång av Zon Moderna


Vårens Zon Moderna-gäng strax innan vernissagen av utställningen KJOJ.

 

Fram till den 19 juni pågår en fantastisk utställning i Verkstan på Moderna Museet Malmö. Utställningen heter Kjoj och är ett resultat av vårterminens arbete med det konstpedagogiska projektet Zon Moderna. I höst erbjuder vi åter igen en unik chans för gymnasieelever från olika skolor och program att arbeta tillsammans med en etablerad konstnär i en konstnärlig process.

Under tio arbetsdagar under terminen förverkligar Zon Moderna-gruppen en konstnärlig idé som de sedan presenterar i museets Verkstad. Det kan bli en utställning, en installation, en performance eller något annat. Arbetet sker under ledning av en etablerad konstnär och museets konstpedagog. Tidigare medverkande konstnärer har varit Astrid Svangren, Jenny Grönwall och senast Christian Andersson.

Vi tar emot 14 elever, max tre elever från samma skola. Antalet platser är begränsade och eftertraktade. Vi påbörjar planeringsarbetet efter sommaren och ser därför gärna att din intresseanmälan inkommer till oss senast 1 juli.

Välkommen med din ansökan!

 

Kontakt:
Greta Burman, intendent förmedling, g.burman@modernamuseet.se
Gisela Fleischer, konstpedagog, g.fleischer@modernamuseet.se

Publicerad 24 maj 2011 · Uppdaterad 24 maj 2011

Nyheter